Trápí vás alergie?

12.12.2012 15:31

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému na určité, tělu cizí látky, nacházející se v okolním prostředí. Imunitní systém u alergika reaguje na cizí látky, které normálně nepředstavují pro tělo žádnou hrozbu, ale pro alergický organizmus jsou tyto látky nebezpečné. Alergie vznikají většinou v důsledku poruchy imunitního systému - obranné systémy lidského organismu reagují na určité látky v prostředí stejně, jako by se jednalo o nebezpečné infekční činitele. Látky, které mohou vyvolat alergie, jsou např. pyl z květů, zvířecí srst, kosmetika, výkaly roztočů - nazývají se alergeny. Alergeny, které normálně člověku žádné obtíže či zdravotní problémy nezpůsobují, u citlivého člověka vyvolávají alergickou reakci.

 

Dispozice k alergickému onemocnění většinou dědíme po rodičích. U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30%. Jestli jsou alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se také stát, že dědičný základ jednu generaci "přeskočí". V současné době neustále přibývá lidí, kteří mají alergii. Nejčastějšími alergeny jsou : pyl, prach, peří, zvířecí srst, roztoči, chemikálie v pracích a čistících prostředcích, v potravinách či kosmetice, léky a potraviny (nejčastější potravinové alergie jsou na mléko, pšenici, sóju, vajíčka, jahody, rajčata, citrusové plody atd.)

 

Nejčastějšími příznaky jsou: dýchací obtíže, ucpaný nos, kýchání, svědění očí a pokožky, slzení, kožní vyrážka, ekzémy, kopřivka, otoky obličeje, rtů a očních víček, bolesti hlavy, průjmy, zvracení, bolesti břicha, horečka, únava. Příznaky rýmy, astmatu, kopřivek, otoků nemusí mít vždy alergický původ. Alergické reakce mohou být akutní, opožděné, sezónní či chronické.

 

Preventivní protialergická opatření mají začínat ještě před narozením dítěte. Platí to zejména o rodinách, kde se alergie již vyskytla a lze počítat se zvýšeným rizikem vzniku alergie u dětí. Zvlášť rizikovou situací je, když těhotná žena je sama alergička. Je třeba vyloučit kontakt těhotné ženy s domácím zvířetem, těhotná žena nemá kouřit a kouřit se nemá ani v její blízkosti. Po narození dítěte se doporučuje kojit dítě co nejdéle, po přerušení kojení se poradit s lékařem o nejvhodnější výživě. Kravské mléko a vejce je vhodné do konce prvního roku života vyloučit, při zavedení nové potraviny do výživy dítěte na začátku podávat jen malé množství. Dále je třeba pro mytí a koupání nepoužívat parfémovaná mýdla, nepoužívejte u dítěte zbytečně kosmetické výrobky s výjimkou těch, které jsou otestovány jako hypoalergenní. V dětském pokoji pokud možno vytvořte bezprašné prostředí, na hraní je dobré vybírat vhodné hračky z omyvatelných umělých hmot, denně řádně vyvětrejte dětskou postýlku. Odstraňte z postýlky dítěte i z oblečení vlněné věci, které by přicházely do přímého kontaktu s pokožkou. Nekuřte před dětmi, nejlépe nekuřte vůbec! Snažte se, aby se v kojeneckém věku dítě nedostalo do přílišného kontaktu s pyly.

 

DIAGNÓZA ALERGIE - CO VŠECHNO JE TŘEBA VĚDĚT?

- všechny rodinné údaje

- popis příznaků a okolností, za kterých vznikají (kdy, kde)

- vaše zvyky, způsob života

- školní, pracovní prostředí a způsob trávení volného času

- životní prostředí - bytové, domovní, nejbližší okolí vašeho bydliště

- výživové zvyky

- celkový zdravotní stav (jiná předchozí onemocnění, užívání léků)

Alergii je možno léčit klasicky, to znamená identifikovat alergeny, které jsou příčinou alergické reakce. Lékař vám maže poradit několik testů, které vám pomohou odhalit konkrétní alergeny, které způsobují zdravotní potíže. Po skončení testů může lékař navrhnout odpovídající léčbu. Dále lze aplikovat přírodní a doplňkovou léčbu – doplňky stravy, homeopatická léčba, bylinná léčba, akupresura. Můžete navštívit lékárnu, rádi vám s volbou alternativních přípravků poradíme. Vždy je ale nutné dbát na stupeň alergických projevů a při jakýchkoliv pochybnostech doporučujeme návštěvu lékaře.

 

Pylový kalendář